تبلیغات
Ψبه دنبال شادی(خانوم نیستا!) و فراتر از آن!!! Ψ - تفکر حاکم بر جامعه نسبت به موسیقی درست نیست!!!
Ψبه دنبال شادی(خانوم نیستا!) و فراتر از آن!!! Ψ
به یاد روزهای عمامه ای!!!

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

تفکر حاکم بر جامعه نسبت به موسیقی درست نیست!!!

موسیقی ایرانی نیازمند حمایت است، اگر موسیقی حمایت بیشتری شود، حمایتی که صرفا ظاهری نباشد،مطمئنا باعث گام های رو به جلوی موسیقی خواهد شد.

میثم خراسانی نوازنده دف و سازنده سازهای کوبه ای در گفت و گو با آژانس خبری روز (دی نا) تفکر حاکم بر جامعه نسبت به موسیقی را تفکری نادرست دانست و آن را باعث مهجور ماندن موسیقی عنوان کرد.

ساز تخصصی شما چیست؟

من سازهای کوبه ای نواحی ایران را می سازم، انواع سازهای کوبه ای مثل دهل، دمام که از سازهای جنوبی است و بین اقوام ایرانی بسیار مرسوم است، اکثر سازهای کوبه ای گروه رستاک نیز ساخت من است.

وضعیت ساخت ساز در کشور به چه شکلی است؟

وضعیت ساخت ساز بد نیست، البته این دلیل بر آن نیست که کاملا خوب و ایده آل باشد. در خانه موسیقی کانونی به نام کانون ساز سازان ایرانی است که تمامی افرادی که در این حرفه فعالند زیر مجموعه این کانون هستند و این کانون مسائلی از جمله بیمه را برای این افراد تقبل کرده است.

اساتید شما چه کسانی بوده اند؟

تخصصی ترین ساز من دمام است که مخصوص نواحی جنوب ایران است و من از آقای حسین لشکری که اهوازی هستند یاد گرفتم، آقای محسن شریفیان یکی از معروفترین نوازندگان ایران هستند که سرپرست گروه لیان هستند و سازهای گروه ایشان را که اکثرا کوبه ای هستند، من ساخته ام، مابقی سازها را نیز با تحقیق خودم فرا گرفتم.

در زمینه ساخت ساز خودتان هم ابداعاتی داشته اید؟

یک سری سازهای ابداعی هم در بین سازهای ساخته شده من می باشد که اکثرا در گروهی که با همکاری تعدادی از دوستانم تشکیل داده ایم، از آن سازها استفاده می کنیم و در کنار ساختن ساز به عنوان دف نواز نیز فعالیت می کنم.

موسیقی امروز نیازمند چه سازهای است، سازهای ابداعی یا سنتی؟

موسیقی ایرانی نیازمند حمایت است، اگر موسیقی حمایت بیشتری شود، حمایتی که صرفا ظاهری نباشد،مطمئنا باعث گام های رو به جلوی موسیقی خواهد شد. ابداعات بسیار مهم است و در این مساله شکی نیست کما اینکه استاد شجریان نیز سازهای ابداعی بسیاری را معرفی کرد که مخاطبان بسیاری نیز پیدا کرد، اما مهم ترین مساله حمایت از موسیقی است.

عده ای سازهای سنتی را علت عدم جذب مخاطب می دانند، این مساله تا چه حد درست است؟

نمی شود این مساله را قبول کرد چرا که مثلا گروه تنبور شمس با اینکه سازهای بسیار سنتی استفاده می کند، ولی مخاطبان بسیاری دارد. یا اگر استاد شجریان کنسرت بگذارد به مراتب بیشتر از گروه های پاپ مخاطب خواهد داشت، یا گروه رستاک که مخاطبان بسیاری را به خود جذب کرده است. همه این گروه ها با سازهای سنتی فعالیت می کنند.

حمایت اگر صورت بگیرد بی شک مخاطبان بسیاری در کشور نسبت به این سبک گرایش پیدا خواهند کرد. سازهای سنتی نه تنها باعث عدم جذب مخاطب نیستند، بلکه اگر موسیقی سنتی درست حمایت و عرضه شود این سازها اساسی ترین بخش جذب مخاطب خواهند شد.

راهکارهای پیشرفت در عرصه موسیقی و ساخت ساز چیست؟

موسیقی ما سولو نوازی و تک نوازیست، اما موسیقی کلاسیک غربی موسیقی گروه نوازی و ارکستر سمفونیک است. موسیقی ایرانی باید باید به سمت گروه نوازی قویتری گام بردارد. اگر این اتفاق صورت بگیرد مطمئنا اتفاق مثبتی را تجربه خواهیم کرد. مصداق این مساله گروه کامکارهاست که امضای خوبی از موسیقی ایرانی و کردی در سرتاسر دنیا از خود به یادگار گذاشته است.

علت مهجور ماندن موسیقی ایرانی چیست؟

نوعا تفکر حاکم بر جامعه نسبت به موسیقی تفکر درستی نیست، تفکر بعضی افراد باعث مهجور ماندن موسیقی است. دیدگاه ها در مورد حلال و حرام دانستن هر نوع موسیقی باید تغییر پیدا کند و با دیدی بازتر به موسیقی نگاه شود.

معضلات یک سازنده ساز چیست؟

نبود یک کارگاه خوب در وهله اول بزرگترین آزار را به سازنده می رساند، کارگاه بیرون از شهر نیز به درد سازنده نمی خورد، چرا که نوازنده و مشتری باید از نزدیک به مراحل ساخت ساز اشراف داشته باشند، در کل مسایل سخت افزاری سازندگان بزرگترین مشکل مطرح شده است.

میثم خراسانی متولد خرداد شصت و یک و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ادبیات می باشد. وی از سال 1378 و از طریق یکی از دوستان خود با ساز دف و سپس با سازهای کوبه ایی نواحی ایران آشنا شد و پس از تحقیقات در این زمینه و با راهنمایی اساتید خود به ساخت سازهای کوبه ای نواحی ایران مشغول شده است.

درباره من

درباره من؟؟!!
واقعا سوال خوبیه!!!
به نظر شما کی چقد میتونه خودشو بشناسه؟؟!!!
من که از بچگی که به دنیا اومدم کبیر بودم و هستم !!!
دوستانی که تازه اینجا اومدن و منو از وبلاگ عمامه(خدایش بیامرزد) نمیشناسن خوش اومدن و امیدوارم خوش بگذره!!
راستی اینجا هم مثل عمامه سعی میکنم به نظراتتون جواب بدم....پس میتونید جواب نظراتتونو بیایدو بخونید....!! نیومدیدم نیومدید....من خودم میخونم و میگریم!!!
برویوید و ادامه بدهیدید!!!
مدیر وبلاگ : منصور کبیر

آخرین پست ها